Departmental Awards
Art Shawn Koenig
Business Sarah Nelson
English
Academic
Carrie Gibson
College
Jennifer Farmer
Honors
Andrew Scharf
Foreign Language Dario Sako
Spanish IV AP
Patricia Kozenko
Joshua Bernot
French IV AP
Tiffany Copeland
Jennifer Zaleski
Family and Consumer Science Patricia Kozenko
Mathematics Scott Schmucker
Music
Band
Rebecca Reichert
Choir
Lauren Clausen
Orchestra
Matthew Yoke
Physical Education Daniel Potts
Science
AP Biology
Katherine Frato
Physics
Tiffany Copeland
Scott Schmucker
Social Studies
R. F. Sutch Award
Michael Nemeth
Internship in Education
Matthew Hopes
AP European History
Lindsay Carroll
AP Government
Robert Koeth
Auguste Comte Sociology Award
Sarah Thomas
American Government
Lindsay Carroll
Technology Education
Mechanical Drawing
Pawel Rozycki
Vocational/Tech Prep.
Cooperative Business Education
Ingred Unger
Diversified Cooperative Training
Justin Allen
Marketing Education
Bobie Davis
Occupational Work Experience
Tia Thornton
Lisa Brown
Tech-Prep Computer Information Systems
Andrew Heiss
Tech-Prep Computer Integrated Mfg.
April Fry
Office Specialist
Brandon Eller
Auto Body Technology
David Horvath
Auto Service Technology
Emilie Slosar
Early Childhood Education
Joshua Blood
Tech-Prep Horticulture
Mitch Leppelmeier
Tech-Prep Electronics
Scholarships
National Merit Scholarship Finalist Katherine Frato
Charleen Gawronski Future Leaders Scholarships Matthew Stanton
Ohio Academic Scholarship Katherine Frator
Kelli Webb
Dawn Wiese
Becky Horvath Memorial Scholarship Kristen Kirby
Richard Woodman Volleyball Scholarship Casey Davis
T.G.I.Friday's Scholarship Britney Haws
Jonathan Law
Yours Truly Restaurant Scholarship Dena Freeman
Military  
Air Force ROTC
Sarah S. Thomas
West Point Appointment
Michael Nemeth
Air Force Academy
Victoria Whittaker
Edward J. Busch Scholarship
Ohio PTA Academic Scholarship Andrea Gamble
Mentor High PTSA Scholarships Dena E. Freeman
Dawn Wiese
Howard R. Wolfgram Tessa Fraser
Robert Koeth
Peggy Hanrahan Jonathan Law
Katherine Fritinger
A. Hugh Brown Kathryn Greaves
Patricia T. Kozenko
Joseph A. Lesak Matthew Hopes
Lynne Jennings
Future Leader Scholarships Robert Koeth
Melissa Naroski
Amy Poremba
Matthew Stanton
Gina Telaroli
Pawel Rozycki
Sarah Krivenki
Patrick Patterson Memorial Scholarship Rebecca Reichert
Tami Burns Music Scholarship Emily Surkla
Hieronymus Music Foundation Scholarship Elizabeth Deering
Carlos Ruiz Campos Memorial Scholarships Chin Woo Hwang

Outstanding Seniors

About
******************************
Picture Gallery
Faculty Information
****************
School Profile
****************
Webmasters
****************
Front Pages

Activities
****************
Athletic Assistants
Buckeye Boys and Girls Club
Business Club
Choral Music
Ecology Club
****************
Future Educators
Future Leaders
Harvest for Hunger
Inkwell
Improv Club
Intramurals
Japanese Club
Law Club
****************
Mock Trial
Model UN
National Honor Society
Poetry Club
PTSA
****************
Music Mentors
Refuge
ScienceOlympiad
See you at the pole!
Ski Club
Speech and Debate Team
Student Government
Spirit Club
Teen Institute
Theatre
Top 25
Yearbook


Curriculum
****************
Program of Studies
Learning Center

Faculty Pages
Mrs. Banks (FamConsSci)
Mr. Becker (Sci.)
Ms. Bowers (AP Chem)
Mrs. Boyle (English)
Mr. Butler (Bio)
****************




Mr. Butterfield (Soc Studies)
Mr. Couch (AP US Hist)
Mr. Couch (Am Govt)
Ms. Fisher
Mrs. Frei(Social Studies)
Mrs. Geisler (Egypt Trip)
Ms. Halko
Mrs. Hoover
Mrs.Langelier (Science)
Mrs. Larkin(Tech Prep Eng))
****************




Mr.Lynch (Int.Media)
Mr. Mclaughlin (Bio)
Mr. Mclaughlin (Env Sci)
Mrs. Peterson
Mr. Pierce(Social Studies)
Ms Pohto (Chem)
Mr.Ramsey (Physics)
Mrs. Roediger
Ms. Scharf(Soc. Studies)
Mr. Tinik(Math)
Mr. Volpe
Mr. Woodman (Bio)
Mrs. Zadd (GRADS)
******************************




Department Pages:

Astronomy
Band
Hoover
Family and Consumer Sciences
Math
Orchestra
College Tech Prep
Technology Education

Sports
****************
Sports Updates
Newspaper Articles
Spirit Store
Intramurals
****************
Winter
Boys Basketball
Girls Basketball
Gymnastics
Ice Hockey
Swim/Dive Team
Wrestling

****************


****************

Students
****************
Alumni
Calendar of Events
Senior Calendar 2007
****************
Emergency Medical Card
Email Directory
Send E-cards
Guestbook
New School Helpline
****************
Morning Announcements
Permission Slips (Field Trip)
Scholarships
Transcript Requests
*****************
Guidance:
Senior Passport
High School
Scholarship Information
= updated 2006-2007